آیا اینترنت ما را متوهم کرده است؟


تصور کنید گوگل از زندگی شما حذف شود، چه احساسی پیدا می کنید؟ آیا احساس نمی کنید از منبع اطلاعاتی همیشه حاضر خودتان دور شده اید؟ منبعی که به راحتی و در هر موقعی اطلاعات زمان مرگ الویس پریسلی، پایتخت مونگولیا ( مغولستان) و رویدادهای ریز و درشت تاریخی را در اختیار شما قرار می دهد.

 

این روزها جواب هر سؤالی به راحتی و با یک جست و جوی کوتاه در گوگل پیدا می شود، اما این دست یابی سریع به انبوهی از اطلاعات متنوع چه تأثیری بر عملکرد مغز ما دارد؟ آیا می تواند موجب توهم شود؟ طبق آخرین تحقیقات انجام شده، دسترسی آنلاین به انواع و اقسام اطلاعات ممکن است در نهایت نتیجه ای جز شکل گرفتن حس باهوشی و زیرکی در انسان نداشته باشد. در واقع این موضوع باعث شده است اغلب اطلاعات وابسته به یک منبع خارجی را متعلق به خودشان بدانند و گمان کنند ذهن آنها قادر به نگهداری و پردازش این گستره عظیم از اطلاعات است.

 

 

 

برای سنجش این موضوع دانشمندان از دو گروه شرکت کننده خواستند تا به سؤالی یکسان پاسخ دهند، یک گروه برای پاسخ به اینترنت دسترسی داشت و گروه دیگر باید از دانش ذهن خود بهره می جست. یافته های به دست آمده نشان داد: گروه اول گمان می کردند احاطه بیشتری بر موضوع دارند و از هوش بیشتری برخوردار هستند. این احساس شاید در مورد مسائل روزمره اهمیت چندانی نداشته باشد، اما همین که موضوع بحث به سمت مسائل حساس پزشکی یا سیاسی برود قضیه کاملاً متفاوت می شود.

 

 

 

اگرچه دسترسی و استفاده از اینترنت فواید بیشماری دارد و تغییرات بی نظیری در زندگی انسان به وجود آورده، اما اثراتی تدریجی بر زندگی انسان می گذارد که بلافاصله آشکار نمی شوند. ایجاد حس توهم باهوشی و داشتن اطلاعات در هر زمینه ای یکی از همین موارد است. پدیده ای که با گسترش چشم گیر استفاده از تلفن های هوشمند صورت جدید و پیچیده ای بخود گرفته است، زیرا این دستگاه امکان جست و جو در اینترنت در هر زمان و مکانی را مهیا می کنند. بنابراین تشخیص اطلاعات شخصی از آنچه به اینترنت وابسته است برای هر شخصی  اهمیت حیاتی دارد.


 

                                                                                                                                           منبع:  us news