سنگ قبر ناصرالدین شاه

 

 

استاد حسین حجارباشی یزدی برای ساخت سنگ قبر سلطان صاحب قران ، چهار سال زمان صرف کرد. وی از یک تکه سنگ مرمر سبز، تمثالی از شاه قاجار را حک کرد و نهایت ظرافت و زیبایی را در آن سنگ قبر به کار برد و دورتادور آن نیز، شعری 12بیتی در سوگ شاه حک کرد. سنگ قبر با مرارت و زحمت فراوان از یزد به تهران منتقل شد.


 جعفر شهری، مورخ معاصر، سنگ قبر ناصرالدین‌ شاه را این‌گونه توصیف کرده است: «سنگ مرمر یک‌تکه در دو متر طول و یک متر و یک چارک (25 سانتی‌متر) عرض و چهار وجب ضخامت سوای زیرپایه یک پارچه بزرگ‌تر از رویی به امضای عمل استاد حسین حجارباشی با زیور و زوایا و با حاشیه از مروارید، پرزحمت‌ترین، دقیق‌ترین و هنرمندانه‌ترین حجاری است که چهار سال پیوسته صرف آن شده است.» بعد از اتمام ساخت سنگ قبر ناصرالدین شاه، مظفرالدین‌شاه به استاد حسین، صدتومان دستمزد داد که این رقم ناچیز برای آن کار سخت و دشوار برای این سنگتراش چنان توهین‌آمیز بود که وی از شدت رنج و اندوه بیمار شد و درگذشت.

 

 

 

 

این سنگ روی قبر ناصر الدین‌شاه، واقع در جوار حرم حضرت عبد العظیم قرار گرفت و با وجود  قاجارستیزی حکومت پهلوی همچنان حفظ گردید.


بعد از پیروزی انقلاب ، دیگر خبری از سنگ قبر ناصرالدین‌شاه نشد تا آنجا که همگان بر این باور بودند که این سنگ، از بین رفته است تا اینکه در اوایل دهه 70 که کاخ موزه گلستان بازگشایی شد، این سنگ قبر بعد از گذشت سال‌ها در معرض دید عموم قرار گرفت.